Zahájení sezóny hradů a zámků

Pokud byste zatoužili po trošce romantiky tak navštívte české hrady a zámky. Máme pro vás pár tipů na ty nejkránější poklady naší historie. Většina památek otevírá své brány a prohlídkové okruhy pro návštěvníky od 1. dubna. Náš obytný vůz je ideální dopravní prostředek, když chcete poznat víc míst během krátké doby.

Hrad Karlštejn (Středočeský kraj - Křivoklátsko)
Byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů. Reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo, bylo založeno jako místo pro uložení korunovačních klenot.
Hrad je pro návštěvníky otevřen od úterý do neděle a také na státní svátky 1.5. a 8.5. V blízkosti se nachází autokemp Karlštejn, který otevírá letos na od 3. dubna.

Zámek Žleby (Středočeský kraj)
Zámek Žleby je velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Na několika prohlídkových trasách zblízka nahlédnete do každodenního života šlechty v 19. století. Největší dojem v návštěvnících zanechává kuchyně, na dobové poměry vybavená velmi moderně. Žleby zdaleka nejsou jen o pohádkovém zámku, v jeho blízkosti se nachází anglický park podél řeky Doubravy a příjemným zpestřením procházky nejen pro děti bude také obora s bílými jeleny, daňky, muflony a dalšími zvířaty (obora otevřena od května).

Zámek Dobříš (Středočeský kraj)
Kousek od Prahy najdete rokokový zámek Dobříš z druhé poloviny 18. století. Velmi oblíbenou bývá návštěva přílehlé francouzské zahrady zámku, která s květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Shönbrunu. Prohlídkové expozice a okruhy jsou pro veřejnost k dispozici od ledna do října. Místnosti zámku prošly rekonstrukcí a v sezóně 2022.

Zámek Sychrov (Liberecký kraj)
Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty. Jednou z nejvýznamějších staveb zámeckého parku je oranžerie, která v minulosti sloužila jako květinová galerie a nyní je vyhledávaným odpočinkovým místem, kde si návštěvníci vychutnávají kávu. Na zámek se můžete vydat po celý rok 7 dní v týdnu.

Hrad Bouzov (Olomoucký kraj)
Pro návštěvníky je od dubna otevřena základní prohlídková trasa Hrad se představuje. Novinkou na trase je restaurovaný popravčí meč umístěný v hradní zbrojnici. Užijte si prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem Bouzovem. Na prohlídkových trasách vás čekají velikonoční dekorace a květinové vazby, kromě velikonoční výzdoby se můžete těšit na dílničky pro děti. V Historickém areálu zábavy na Bouzově se nachází unikátní 15 m vysoká stavba koně, která největší dřevěnou stavbou koně na světě.

Zámek Lednice (Jihomoravský kraj)
Jeden z našich nejkrásnějších zámků je zařazen do chránených památek UNESCO. Na zámku si můžete si vybrat hned ze čtyř prohlídkových tras zámku – reprezentační sály v přízemí zámku, knížecí apartmány a byt knížecích vychovatelů v prvním patře zámku, dětské pokoje princů a princezen a Muzeum loutek Milana Knížáka ve druhém patře zámku a umělá barokní krápníková jeskyně s výstavou strašidel. Milovníky techniky nadchnou jsou prohlídky technickým zázemím.
Kde zaparkovat s obytným vozem: V Lednici na Moravě najdete Hippoclub , který nabízí možnosti přenocování v karavanu. V areálu je také restaurace, vinotéka nebo venkovní bazén. Děti potěšíte vyjížďkou kočárem nebo jízdou na ponících.

Zámek Orlík (Jihočeský kraj)
Jako orlí hnízdo se na vysoké skále nad Vltavou tyčí zámek Orlík. Patří Schwarzenbergům a kromě prohlídky interiérů s dobovým nábytkem, obrazy, porcelánem a množstvím loveckých trofejí a řádů láká k procházce i okolní park. Stezky po úbočí svahů nad Orlickou přehradou vás dovedou ke Schwarzenberské hrobce. Pro veřejnost je zámek otevřen od dubna do října. Blízko se nachází i kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět. 

Zámek Červená Lhota (Jihočeský kraj)
Kdo by neznal skvostný vodní zámek z pohádky o Zlatovlásce. Hlavní expozice v interiérech 1. patra představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku. Prohlédnout si zde můžete také expozici podkrovních pokojů. O hlavní turistické sezóně je přístupná také expozice ve sklepení, která představuje tři pozoruhodné sklepní prostory z části zapuštěné do skal. Prohlídka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o původní podobě někdejší lhotecké tvrze. Prohlédnout si můžete také kapli Nejsvětější Trojice. Lze si zapůjčit lodičku a projet se po zámeckém rybníku. Otevřeno pro veřejnost je od května do října.

Zámek v Dětenicích (Královéhradecký kraj)
Jedinečným tipem na výlet je barokní zámek na okraji Českého ráje, kde se konají historické programy, rokokové plesy, rytířské turnaje a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva. Pro veřejnost je otevřeno celoročně. Při prohlídce nahlédnete do pokojů, zdobených nástěnnými malbami. Vzácná je především sbírka zbraní Maltézských rytířů z dob třicetileté války.

Hrad Kost (Královéhradecký kraj)
Jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v České republice podle oblíbené legendy dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Návštěvníci mají k dispozici 4 prohlídkové okruhy včetně mučírny. V Českém ráji máme několik dalších tipů na výlety.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/

Zámek Žleby Zámek Žleby
Zámek Žleby Zámek Žleby
Zámek Sychrov Zámek Sychrov
Bouzov Bouzov
Červená Lhota Červená Lhota
Dětenice Dětenice
Karlštejn Karlštejn
Orlík nad Vltavou Orlík nad Vltavou