Český ráj nepochybně patří mezi nejkrásnější místa v České republice, proto tento region nemůže chybět v našich tipech na dovolenou. Tato chránění krajinná oblast plná pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí, romantických zřícenin stojí za bližší seznámení.

A která místa byste na svých toulkách neměli vynechat? 

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Věže Baba a Panna a neprobádané tajemní chodby, to je monumentální zřícenina hradu a typická dominanta Českého ráje, která se nachází 6 km od Rovenska pod Troskami. Provoz hradu je individuální a bez průvodce. Za pěkného počasí odsud spatříte i Lužické a Jizerské hory nebo Prahu. Novinkou pro návštěvníky je nainstalovaný nový informační systém (2021), ve kterém se dozvíte i stručnou historii hradu a s ním spojené pověsti. V okolí hradu jsou turistické trasy vedoucí kolem krásných rybníků a skalních měst.

Hruboskalské skalní město

6 km od hradu se nachází zámek Hrubá Skála. Nejznámější turistickou trasou skalním městem vedoucí od zámku až k hradu Valdštejn je Zlatá stezka Českého ráje. Je třetí největší přírodní rezervací v rámci CHKO Český ráj. Skály nabízí nevšední zážitky nejen pro horolezce. Mezi nejkrásnější vyhlídky po trase patří vyhlídka na Kapelu, Mariánská vyhlídka s výhledem na Dračí skály a Trosky.

Hrad Kost a údolí Plakánek

Asi 18 km od města Jičín stojí jeden z nejzachovalejších středověkých hradů v České republice. Podle oblíbené legendy hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Návštěvníci mají k dispozici 4 prohlídkové okruhy včetně mučírny (otevřeno duben – říjen denně mimo pondělí). Po prohlídce doporučujeme občerstvení v areálu na hradním nádvoří, např. u venkovního grilu nabízí vynikající dobové speciality z grilu. Okolím města Sobotky prochází Prokopské údolí a naučná stezka Údolí Plakánek. Toto údolí je obklopené pískovcovými skalami a patří k nejromantičtějším místům v okolí Jičína.

Prachovské skály

Asi nejznámější částí Českého ráje, kterou na svých toulkách nemůžete opomenout, jsou Prachovské skály, které leží asi 10 km od Jičína. Je zde hustá síť turistických stezek, které vás provedou roklemi, zákoutími skalních masívů a po vršcích pískovcových skal s vyhlídkami. Mezi nejnavštěvovanější patří Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, vyhlídka prof. Hekena nebo Císařská chodba. V létě se můžete osvěžit v přírodním koupališti U Pelíška.

Maloskalsko a skalní hrad Pantheon

8 km severně od Turnova se rozprostírá další středisko Českého ráje, které je známe pro vodáky, cyklisty a také ráj pro horolezce. Malá Skála leží v údolí řeky Jizery, z jedné strany se skalním hradem Vranov (Pantheon) a z druhé typicky rozeklané hřebeny Suchých skal se zříceninou hradu Zbirohy. Z Malé Skály si udělejte túru (asi 2,5 km dlouhá turistická trasa) před Vranovský hřeben na zřiceninu hradu Frýdštejn. Hrad se nachází vysoko v nepřístupných skalách a z jeho věže je dechberoucí výhled na Český ráj.

Besedické skály

V těchto romantických skalách nedaloko Malé Skály objevíte mnoho skalních bludišť. Hlavní skupinou skal je Kalich a Chléviště a jednou z nejkrásnějších vyhlídek je Husníkova vyhlídka nebo vyhlídka Kde domov můj. Naskytnou se vám impozantní výhledy na řeku Jizeru nebo i Ještědský hřeben.


Náš tip na kemp v Českém ráji:

Autokemp Sedmihorky
Karlovice-Sedmihorky 72, 511 01 Turnov
Tento kemp se nachází v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj a v roce 2020 byl ohodnocen jako nejlepší kemp pro rodiny s dětmi. Je otevřený celoročně. V areálu kempu je sportovní a dětské hřiště, minigolf a také farma s domácími zvířaty. Můžete zde využít pestrou nabídku volnočasových aktivit, které jsou zaměřené především na rodiny s dětmi.