Vážení přátelé cestování,

delší dobu jsem váhal jestli zveřejnit své dojmy ze zapůjčení bydlíku od BARTHa a společných cest. Vzhledem k tomu, že dobrá prace a spokojenost zákazníka se má propagovat, podělím se o své dojmy z letošní podzimní cesty po Skandinávii.
Moje druhé zapůjčení karavanu proběhlo velice profesionálně díky vstřícnému jednání koordinátora pana Tesaře. Jeho rady a porady moc pomohly a vedly k zapůjčení ,,ELIÁŠE 111''. Je to prostorný a a pohodlný bydlík, ovšem vzhledem k větším rozměrům je určen spíše zkušenějším řidičům. Vzhledem k délce naplánované cesty (cca 8000 km za 20 dnů), vyrážíme na jeden zátah na trajekt v dánském Hirtshilhalsu. V Dánsku nás zlákala k odpočinku jen nejvyšší hora Molehoj (180 m.n.m). Naší prioritou je příroda, horské treky a krásné výhledy. Proto naší první zastávkou byl impozantní Preikestolen. Další zastavení bylo přístavní městečko Flám. Vzhledem k tomu, že jsme již projeli 60 tunelů a tunýlků, rozhodli jsme se vynechat nejdelší norský tunel (24km) a vydali se přes planinu bjergevegenskou cestou. Další zastávkou byl Spiterstulen,výchozí kemp na nejvyšší horu Norska a celé Skandinávie, Galhopiggen (2469m.n.m.). Po dvanácti hodinovém treku vyrážíme vstříc dalšímu zážitku. Tím je neuvěřitelná horská cesta ,,Trolí stezka". Doporučuji, sjezd stezky je opravdový adrenalin. Po vydýchání zážitku míříme k proslaveným mostům na Atlantické cestě. Je to další dechberoucí zážitek pro řidiče. A čeká nás nejdelší přesun do Bodo a trajekt na Lofoty. Cestou překračujeme polární kruh.
Lofoty jsou kapitola sama pro sebe. Nepřeberné množství tunýlků a mostů a za každou zatáčkou vás čekají dechberoucí výhledy. Během projíždění Lofot jsme dali několik krátkých treků. Na severu Lofot jsme dojeli do krásného přístavního městečka STO. Parkovali jsme na STPL (nic moc), ale ty výhledy na moře se nezapomínají. Tady jsme dali další trek zvaný,,Královnina cesta", prý středně těžký. Po sedmi hodinách na cestě a 7600 nastoupaných metrech jsme docela rádi viděli náš bydlík. Ale zážitky opět bez komentáře, včetně koupání na bílé pláži 300 km za polárním kruhem. A jedeme dále, zastavení v Narviku u památníku bitvy o Narvik a poslední horský výstup. Přitáhla nás národní norská hora STETIND (1392m.n.m), takový Norský Říp. Pokračujeme dále do Finska. Krásná země pro milovníky přírody, a překvapila nás. Sobi na silnici naprosto v klidu a pohodě. Otáčíme se k jihu a jedeme pomalu krásnou švédskou krajinou směrem k domovu. Jeden z posledních zážitků byl Storebaltský most, cena závratná ale pohledy nezapomenutelné. Po dvaceti dnech jsme doma. Trvalo to trochu déle než jsme všechny zážitky vstřebali a mohli se o ně podělit. ELIÁŠ nás nezklamal a při nájezdu 7900 km jsme drobné problémy řešili za chodu.
Takže sumasumárum,naprostá spokojenost a těšíme se na příště.
A na závěr nabídka, koho by zajímala moje zkušenost se Skandinávií, tady je můj mail- stolba.v@seznam.cz.

Cestování zdar, zdraví Václav Štolba