Užitečné rady a informace

Obytný vůz se hodí pro aktivní poznávací dovolenou, kde se často mění místo pobytu. Obytný přívěs je vhodnější na typ dovolené, kterou trávíte víceméně na jednom místě a svým osobním vozem podnikáte krátké výlety do okolí.

Všechny krásy caravaningu

Bezstarostný pobyt v hotelu, kde všichni čekají na vaše příkazy, má sice spoustu výhod, ale radost z cestování, kterou získáte díky svobodě pohybu, to snadno vyváží. Naskytne se vám jedinečná příležitost podrobně poznat nejen přírodu země, kterou projíždíte, ale také její kulturu, zvyklosti a každodenní život. Nezůstáváte na jednom místě,
zaparkujete prostě tam, kde se vám líbí a druhý den můžete jet zas do jiného města, kempu, případně země. Také si nemusíte dělat starosti s přeplněnými kufry, dětmi, naložíte všechno, co je potřeba a můžete vyrazit.

Koupit, nebo půjčit?

Caravan či obytný vůz si nemusíte hned kupovat, v Autocentru BARTH si jej můžete za přijatelné peníze půjčit. Pro všechny je zapotřebí jen řidičský průkaz skupiny B. Když pak přijdete tomuto druhu cestování na chuť, můžete si caravan koupit. Obytný vůz však nejde brát jako klíč k levnější dovolené, neboť tento typ oddechu vás vyjde spíš dráž, ale ty nevšední zážitky rozhodně stojí za to.

Než vyrazíte na cestu

Než se vydáte na cesty, důkladně si naplánujte trasu, kterou pojedete. Řadu důležitých informací a postřehů ostatních cestovatelů získáte v caravan klubech, které existují po celé České republice a zastoupeny jsou v každém kraji. Pokud přemýšlíte nad spotřebou pohonných hmot, počítejte s tím, že pokud za autem potáhnete přívěs, bude mít vůz spotřebu o 2 až 4 litry na 100 km více než obvykle. Obytné auto do 3,5 tuny bude vyžadovat průměrně 13 litrů na 100 kilometrů. Zkušení caravanisté doporučují před první pořádnou dovolenou vyrazit na prodloužený víkend po Čechách nebo na Slovensko a s „obytňákem“ se nejprve pořádně sžít.