Slovinsko je velice snadno přístupná země s velkým množstvím přírodních krás. Procestovat můžete Triglavský národní park, Julské Alpy, nejkrásnější krápníkové jeskyně na světě, léčivé termální lázně, pohádková jezera, historická města nebo přímořská letoviska. Ať se vydáte touto zemí kamkoliv, Slovinsko Vás na každém místě ohromí svou panenskou přírodou. Navíc s našimi obytnými vozy budou zážitky z cest ještě intenzivnější.

 

TIPY NA CESTY:

Horská jezera - Bled a Bohinj

Nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější Bledské jezero leží na východním okraji Julských Alp vedle stejnojmenného městečka. Nejedná se jen o turistické středisko, ale je to také lázeňské centrum s promenádou. Jezero je obklopeno horami, na skále nad ním se tyčí mohutný středověký hrad a uprostřed vodní plochy stojí na ostrůvku kostel zasvěcený Panně Marii se zvláštní schopností plnit přání poutníkům. Opravdovou pohádkovou atmosféru dokážou navodit gondoly, které Vás dopraví z břehu k ostrůvku. Jezero je napájeno jen podzemními prameny, které jsou z velké části termální, a tak je voda po celý rok příjemně teplá. 

Největším jezerem a v mnoha aspektech naprosto odlišným od Bledu je Bohinj ležící v srdci Triglavského národního parku. Jeho neopakovatelnou atmosféru vytváří hory se zalesněnými svahy, které ho obklopují a zrcadlí se na jeho průzračné hladině. I proto si zaslouží být přirovnán k norským fjordům.

Krasové jeskyně - Postojna jama, Škocjanské jeskyně

Jeskyně Postojna jama patří díky 20 km podzemních chodeb, galerií a síní k největším jeskynním systémům na světě a je nejnavštěvovanější v EvropěVeřejnosti je zpřístupněno 6 km jeskynních chodeb, z čehož 4 km je nutno absolvovat vláčkem. Zpestřením prohlídky je vláček, který Vás veze dovnitř celého komplexu. Zajímavostí je, že pouze v Postojně můžete spatřit záhadného živočicha, ojedinělou žijící fosílii Macaráta jeskynního. Asi 9 km od jeskyně leží malebný hrad Predjama, který je doslova posazený vysoko ve skále. Od nepaměti byl tento renesanční hrad považován za nedobytnou pevnost.

Škocjanské jeskyně představují přírodní fenomén světového významu, proto byly zapsány na seznam přírodních a kulturních památek světového dědictví UNESCO v roce 1986. Prohlídka obrovských podzemních prostor jeskyní by se dala nazvat cestou do středu země. Celková délka jeskynních chodeb je přibližně 6 km, na některých místech se rozšiřuje do podzemních komor, dosahující hloubky až 100 metrů, z nichž nejpozoruhodnější je Martelova komora. Jedná se opravdu o jedinečný zážitek (http://www.park-skocjanske-jame.si/).

Piran

Město Piran je letovisko na pobřeží Jaderského moře, které patří k nejvyhlášenějším turistickým oblastem. Středověké město ležící na výběžku do moře je unikátní svými úzkými uličkami a kamennými domy, jež odkazují na benátské architekty. Městu dominuje zvonice inspirovaná zvonicí chrámu sv. Marka v Benátkách. Není náhodou, že se mu přezdívá „Benátky v malém“. Piran má neopakovatelnou a autentickou atmosféru díky pobřežní promenádě, historickým stavbám a hradbám, z kterých je krásný výhled na celé město a moře.

Lázně Moravske Toplice

Městečko je velmi známým rekreačním centrem s termálními lázněmi. V areálu lázní  najdete vnitřní i venkovní bazény s léčivou termální vodou o teplotě 30 - 38 °C. V areálu se nachází mnoho vodních atrakcí. Pro příjemně strávený rodinný den jsou zde k dispozici různé skluzavky se zvukovými a vizuálními efekty, gejzíry, tobogány, vodopády, masážní trysky, saunový svět a speciální dětská riviéra.

Lublaň

Hlavní město Slovinska je jedno z nejpříjemnějších a nejzajímavějších malých měst Evropy. Leží přibližně ve středu země, kde se stýkají Alpy s Dinárským pohořím. Nad historickým jádrem města trůní jeden ze symbolů města, hrad, z jehož hradeb je krásný výhled na celé město a nedaleké vrcholky hor. Městem protéká řeka Ljubljanica, která rozděluje Staré a Nové město. Oba břehy jsou lemovány stylovými kavárničkami se zahrádkami, které vytváří jedinečnou atmosféru především v jarních měsících. Město se pyšní i výjimečnou architekturou. Doporučujeme navštívit Prešernovo náměstí s Trojmostím, univerzitní knihovnu, muzea a mnoho kostelů. Aktuální informace o konaných akcích najdete na https://www.visitljubljana.com/en/visitors/

Maribor

Maribor je známý bohatou vinařskou tradicí jelikož město i okolí je hustě protkáno vinařskými cestami. Maribor se proslavil nejen nejstarší vinnou révou, ale také moderním lyžařským střediskem vybudovaným na zalesněných svazích Pohorje, kde se pravidelně koná Světový pohár ve sjezdu. Celé město jako na dlani můžete vidět z vrcholu kopce zvaného "Pyramida", který je celý obrostlý vinicemi. Městem protéká řeka Dráva, na jejíž březích se nachází starý říční přístav Lent, bývalá vorařská čtvrť.