MAĎARSKO - ZEMĚ LÁZNÍ A TERMÁLNÍCH VOD

Pokud chcete poznat zemi mnoha tváří se zajímavou architekturu, krásnou přírodu, zažít plavbu po Dunaji a zároveň si odpočinou a relaxovat, Maďarsko je pro Vás ideální volbou. Maďaři zdědili tradici lázeňství po Římanech, kteří zde tehdy založili Panonskou provincii a centrem této říše se stalo město Aquincum (část dnešní Budapešti). Po celé zemi existuje více než tisíc léčivých horkých pramenů, které se dají používat jak pro prevenci chorob, tak i pro léčení, zlepšení zdravotního stavu a rehabilitaci pacientů.

Maďarsko je jedinečné v tom, že je schopno nabídnout vám současně léčebnou kúru, oddech a zábavu, vše v prvotřídní kvalitě.

 

 

NAVŠTIVTE NEJZNÁMĚJŠÍ LÁZNĚ V MAĎARSKU:

Mosonmagyárovár – pohoda a odborná péče

Lázeňské město Mosonmagyaróvár leží 38 km severozápandě od Győru (Ráb). Termální pramen má osvědčení léčivé vody a patří ve kvalifikačním žebříčku mezi 5 nejúčinnějších léčivých vod Evropy. Léčivá voda se řadí mezi jodové minerální vody, které obsahují velké množství rozpuštěných solí. V roce 1957 byla uznána za léčivou. Díky obsahu kyseliny křemičité a fluoridů je vhodná zejména k inhalaci. Doporučuje se k rehabilitaci po chronické bronchitidě a při onemocnění nosních dutin.

Voda má blahodárné účinky také na pohybové ústrojí pomáhá na svalová a kloubní onemocnění a je vhodná při rehabilitaci poúrazových stavů. Je vhodná taktéž k prevenci zubního kazu.

V areálu naleznete celkem 4 bazény v rozmezí několika teplot. Nejteplejší venkovní bazén má okolo 38 ºC.

K příjemné relaxaci vám poslouží také procedury, které lázně nabízí. Vyzkoušet můžete například bahenní zábal či různé druhy masáže. Tyto lázně ocení zejména ti, kteří mají rádi klid a pohodu bez jakýchkoliv zážitkových tobogánů, proudů a dalších atrakcí.

 

 

Györ – zábava pro celou rodinu

Győr, jedno z největších maďarských měst s krásným barokním centrem, se nachází přibližně 60 km jižně od Bratislavy. Lázně byly otevřeny pro návštěvníky v roce 2003. Termální voda tady vyvěrá z hloubky okolo 2000 metrů a je bohatá hlavně na jodid. Pobyt v termálních lázních se doporučuje při potížích s klouby a svaly, při gynekologických potížích a při nemocech zažívacího ústrojí.

Lázně disponují vnitřními i venkovními bazény (3 termálními a 5 zážitkovými); dále zde najdete 2 tobogány, zahradu saun (finské a parní sauny), jacuzzi, dětský bazén a hřiště a bezplatné parkoviště s kapacitou 500 vozidel. Pravidelně se tu konají rozličné programy, několik restaurací a barů nabízí kulinářské zážitky.

 

Pokud máte rádi relaxaci, tmu a klid můžete vyzkoušet také jeskyni, ve které se nachází nejteplejší voda (39 ºC). 

Zrelaxovat se v jeskyni je možné pouze pro osoby starší 14 let a doporučená doba je okolo 20 minut. Nebo je libo koktejl či ledovou kávu? Pak oceníte vodní bar.

 

Po relaxaci si můžete zajít na procházku do místní ZOO rozléhající se na 10 hektarech, kde můžete vidět rozmanité druhy zvířat z celého světa. Pro kempování můžete využít nedaleký Campingplatz Pihenö ( GPS souřadnice: 47.72551, 17.71326), který se nachází 3 km od hranic města. 

 

 

Pápa – specialista na zdravý pohyb

Termální lázně Pápa byly zrekonstruovány a nabízí venkovní a vnitřní bazény. Tyto lázně ocení hlavně plavci, a to díky velkému plaveckému bazénu se studenější vodou. Termální voda oproti jiným lázním je čirá a bez zápachu. Doporučuje se hlavně při potížích s pohybovým aparátem a po úrazech.

Rodiče s batolaty ocení bazén pro děti a miniskluzavkou ve tvaru slona.

Když vám tady vyhládne, můžete navštívit restauraci, která je spojovacím článkem mezi oběma halami. Není nouze ani o všeliké welness procedury. Rozhodně vyzkoušejte třeba parní lázeň či saunový svět.

 

 

Széchényi – lázně v srdci Maďarska

V hlavním městě Budapešť, jsou jedny z největších v Evropě. Na prameny náhodou narazil při svém výzkumu jeden geolog v 19. století a od té doby se lidé mohou vyhřívat v termálních lázních Széchényi.

Voda je účinná při revmatických problémech, gynekologických problémech či problémech s pohybovým aparátem. Lázně nabízí několik bazénů vnitřních i venkovních. Lázně disponují také širokým výběrem welness procedur.

V srdci Budapešti se nachází několik kempů, kde se můžete s karavanem ubytovat. Vřele doporučujeme kemp Arena Camping Budapešť, který se nachází v krásné zelené přírodě, s obnoveným, vždy čistým sociálním zařízením a s příznivými cenami. Pro hosty je otevřený celoročně.

 

 

Bükfürdó – 32 bazénů a nejmodernější hřiště

Léčivé koupele Bükfürdő je nejnovější lázeňské centrum v Maďarsku v blízkosti rakouských hranic. Kariéra lázeňské vody v Büku začala před 25 lety, když hledači ropy v této oblasti byli odměněni za svou práci šedesát metrů vysokým výtryskem vody. Léčivá voda o teplotě 58°C má mimořádně vysoký obsah železa, při koupelové léčbě je vhodná pro léčení poruch pohybového ústrojí, pro poúrazovou terapii a pro léčení nemocí páteře. Areál na 14 hektarech plochy nabízí široké množství bazénů s termální a normální vodou. Určitě vás zaujmou i léčebné procedury jako magnoterapie, elektroterapie či různé druhy masáží. Termální bazény mají teplotu až 38 stupňů. Dětem slouží nejmodernější dětské hřiště. 

 

 

Hévíz

Jedny z nejznámějších maďarských lázní leží přímo u Balatonu. Toužíte plavat mezi lekníny v mysticky kouřícím termálním jezeře? Ve velikém parku je termální jezero o ploše 47 500 m² s mírně radioaktivní vodou a můžete si v něm zaplavat kolem domů, postavených na kůlech. Koupat se tu můžete celoročně. Teplota vody se pohybuje kolem 26 -36 °C, takže i když venku prší anebo fouká studený vítr, lze vychutnávat lázeň - buď v lůně přírody, či v lázeňských zařízeních vybudovaných přímo nad jezerem. Léčí se tu hlavně kloubová onemocnění a záněty, koupele ale nejsou vhodné pro lidi s nemocným srdcem. Hévízské léčivé jezero, osvěžující zároveň tělo i duši, je největším biologicky aktivním přírodním termálním jezerem světa. 

V blízkosti lázeňského města Hévíz se nachází kemp Gyenesdiás (GPS souřadnice: 46.76417, 17.30139), který je součástí Wellness Parku s širokou nabídkou volnočasových aktivit. Pro majitele karavanů je zde vyčleněna plocha 9 800 m2. Karavanové místa jsou vybaveny elektrickými přípojkami a v blízkosti jsou nové sociální zařízení.

 

 


 

 

Bükfürdő Bükfürdő
Bükfürdő Bükfürdő
Bükfürdő Bükfürdő
Győr Győr
Győr Győr
Hévíz Hévíz
Hévíz Hévíz
Mosonmagyaróvár Mosonmagyaróvár
Pápa Pápa
Saunování Bükfürdő Saunování Bükfürdő
Széchényi Széchényi
Széchényi Széchényi
Széchényi Széchényi
Széchényi Széchényi
Wellness Bükfürdő Wellness Bükfürdő
Wellness Bükfürdő Wellness Bükfürdő
Hévíz Hévíz